Yönetim Sistemlerinde Kurumsal Bilgi

Yönetim Sistemlerinde Kurumsal Bilgi

Yüksek seviyeli yapıda yayınlanmış yeni nesil diye tabir ettiğimiz ISO standartlarının çoğunda gerekliliklerden biri de kurumsal bilgi ve veri arşivinin oluşturulması.

Kurumsal Bilgi dendiğinde ne anlıyoruz? Kuruluşa ait bilgi. Yani bir okulu, kitabı, talimatı, prosedürü olmayan, zaman içinde o kuruluşta çalışırken edindiğiniz TECRÜBELER. Standart diyor ki; bilgi, tecrübe, kim edinmiş olursa olsun kuruluşa aittir, kimse onu kuruluştan evine götüremez. Yani o kuruluşta çalışırken edindiğiniz tecrübeleri, bilgileri, siz işten çıktıktan sonra yerinize gelecek nesillere, ya da izne çıktığınızda yerinize bakacak arkadaşlarınıza aktaracak bir yol bulmanız gerek.
Bunu kuruluşlar genellikle ortak sistem üzerinde açtıkları bir klasörde depolamayı tercih ediyorlar.
Peki ne depolayacağız?
Her süreç (evet tüm süreçler yapmalı) öncelikle kendi çalışma alanında bir sonraki nesle ya da ilgili diğer çalışanlara aktaracakları kurumsal bilgiyi belirlemeleri gerek.
Örnek verecek olursak; satınalma çalışanları x tedarikçisiyle çalışırken vade süresini 30 gün belirlemişken, y tedarikçisinin 90 günü kabul ettiğini arkadaşlarına not olarak bırakabilir, insan kaynakları çalışanları işe geri alınmaması gereken çalışanların bir listesini yapabilir, üretim çalışanları abc makinesi bozulduğunda önce havasını kontrol etmek yerine kırmızı renkli şarjda 1 saat kapalı şekilde bekletmenin önemini anlatabilir, satış ya da müşteri ilişkileri üzerine çalışan arkadaşlar gittikleri xyz müşterisinde bahsetmemeleri gereken konulara değinebilirler.. 😊

Bilgilerinizi ÖNCEDEN BELİRLEDİĞİNİZ FORMATTA bir word ya da excel dosyasına kaydedebilirsiniz. Kuruluşta herkesin aynı formatı kullanması önemlidir.
Kurumsal veri arşivi ulaşılabilir, silinmeye karşı korunaklı ve sürekli yaşayan bir arşiv olmalıdır.

Sevgiler 💜