Hakkımda

Merhaba. Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Özel öğretim kurumlarında çalışıyorum. Üniversiteye hazırlanan öğrencilerin sınava yönelik çalışmalarında, okula devam eden öğrenvcilerin derslerine yönelik çalışmalarında yardımcı oluyorum. Her öğrencinin öğrenme yöntemi farklı olduğundan ders içeriğini öğrenciye göre belirleyerek çalışmalarımı sürdürüyorum. Hem Türkçe hem edebiyat, bilgiye ihtiyaç olsa da okuma ve yazma ile desteklenecek alanlar olduğundan dersimi alan ya da almayan bütün öğrenciler için çalışmalarından verim almaları adına şu üç alışkanlığı edinmelerini tavsiye ediyorum:

1. Kitap okumak herkes için kolay değildir. Fakat sevsek de sevmesek okumanın faydalarına gözlerimizi kapatamayız. Bu nedenle kitap okumak zorsa bile her gün bir öykü ya da kısa metin okumalısınız. Okuduğunuz metni anlamaya çalışmak, üzerinde kafa yormak da size yardımcı olacaktır. Özellikle paragraf sorularında okuduğunı anlamakta zorlanan, kelime bilgisinin zayıf olduğunu düşünen öğrencilerin mutlaka her gün okuması ve okumaya destek olarak ikinci maddeyi uygulaması gerekir.

2. Hızlı soru çözmek için hızlı okuma ve anlama yetilerimizi geliştirmeliyiz. Günlük okuma alışlanlığından sonra günlük tutmak ya da deneme, kompozisyon gibi yazma çalışmaları yapmak zihninizi canlı tutar. Elbette bir iki metin okumak ve birkaç yazı yazmak size mucizeler katmayacaktır. Bunu uzun vadede alışkanlık haline getirmeniz gerektiğini unutmayın. Bu iki çalışma sadece sınavlarınızı değil genel olarak hayatınızı da etkileyecektir.

3. Bir konuyu tam öğrenmek için bol bol soru çözmeliyiz. Her çalıştığınız konudan sonra mutlaka soru çözmelisiniz. Bir kaynaktan soru çözmek asla yeterli değildir. En az üç farklı kaynakta soru çözmeniz gerekir. Yapamadığınız sorulara dönmeniz, neden yapamadığınızı sorgulamanız, anlayamamanız dahilinde bilene sormanız gerekir. Bir test çözerek konuyu öğrendiğinizi düşünmek büyük bir hatadır. Dil bilgisi dışından her gün mutlaka 20-30 paragraf sorusu çözmeniz gerekir. 

Bu üç alışkanlığı edinen ve uzun vadede uygulayan öğrencilerin başarılı olma ihtimali yüksektir. Unutmayın ki azimli olmak ve isteğiniz doğrultusunda fedakarlık yapmak, bunun için emek vermek sorumluluğunuzdur. Hepnize yürüdüğünüz yolda başarılar dilerim.

EĞİTİM
Uludağ Üniversitesi
Meslek
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni
Yaşadığı Şehir
Bursa

ÖNE ÇIKAN YAYINLAR

Hiç öne çıkan yayın bulunmuyor.

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Hiç öne çıkan yayın bulunmuyor.