Geri
23 Nisan 2021

Özel Ders Vermek Mi? Kurumda Çalışmak Mı?

 

Özel ders vermek, öğretmenlerin kendi çalışma saatlerini belirlediği, ders verdikçe kazandığı ve çalışmasının karşılığını alacağı bir sistemdir. Birçok yönden kurumda çalışmaktan daha iyi olduğu söylenebilir.  

Günümüz şartlarında ne yazık ki ülkemizde öğretmen ataması ya yapılamıyor ya da çok düşük sayıda atamalar yapılıyor. Kurumlar öğretmen sayısının çokluğunun avantajı ile nasılsa kabul eden olur düşüncesi ile düşük maaşlar ve zorlu sözleşme şartlarıyla öğretmenleri zor durumda bırakıyorlar. Bu yüzden öğretmenlerin neden özel ders vermesi gerektiğini anlattık.

 

 

Özel Ders Vermek Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

 

 

1-Kazancını Kendin Belirlersin!

Bir kurumda çalıştığınızı düşünün. Birden çok sınıfınız var ve her sınıfta 20 öğrenci olduğunu varsayalım. Sizin kaç öğrenci ile çalıştığınız dikkate alınmadan standart bir maaş veriliyor. Peki sadece bir sınıftaki 20 öğrenci ile bire bir ders yaptığınızı düşünün. Her bir öğrenci için ayrı kazancınız olacak ve ne kadar çok öğrenciye ders verirseniz o kadar çok kazancınız olur.

 

2-İşime Son Verilecek Mi Kaygın Olmaz!

Bir yerde öğretmenlik yapıyorsunuz ve siz çalışırken bir sene sonra işinize son verilmeyeceğinin garantisi yok. Ancak özel ders vermek istediğinizde ne kadar başarılı olursanız, öğrenciler sizi çevrelerine ne kadar önerirlerse o kadar çok öğrenciniz olacağı için iş güvencesi gibi bir derdiniz olmayacaktır.

 

3-Dilediğin Zaman Çalışırsın!

Hepimiz dilediğimiz saatte kalktığımız, kahvaltımızı yaptığımız ve canımızın istediği zaman çalışıp istemediğimiz zaman dinlenmenin olduğu bir hayatı isteriz değil mi? Böyle bir hayaliniz varsa bağımsız çalışmak zorundasınız.  Bir yerde çalışırken uzun çalışma süreleri sizi beklerken çalışmanızın karşılığını alamayabilirsiniz. Ancak bağımsız bir çalışma modeli yapmanız çalışma sürenize bağlı olarak kazancınızı da etkiler.

 

4-Dinlenmek İstediğinde Dinlenirsin!

Bir hafta çok yoğun geçti ve yorulduk değil mi? Artık dinlenmeyi hak ettik sanırım. Şimdi dilediğimiz zaman dizi izleyebilir ya da kitap okuyabiliriz. Dilediğimiz gibi dinlenmek istiyorsak bağımsız çalışmak zorundayız.


Mutlu ve başarılı bir gelecek nesil istiyorsak bu neslin yetiştirilmesinde en önemli pay sahibi olacak öğretmenlerimizin daha iyi yaşam standardını hak ettiklerini düşünüyoruz. Yeni mezun olmuş ve atanması yapılmamış öğretmenlerin bir tercih yapmaları gerektiğini ve bu tercihi yaparken neleri göz önüne almaları gerektiğini anlattık. 


Eğitim Durağı'nda, yüz yüze veya online olarak birebir ya da grup halinde ders veren eğitmenler kendilerini insanlara kolayca tanıtma ve onlara ders verme şansını yakalar. Özel ders vermek ve kendini daha çok öğrenciye tanıtmak istiyorsan Hemen Kayıt Ol!