Geri
1 Haziran 2021

Öğrenciler Dikkat! Okullar Açılıyor Mu?

Okullar açılıyor mu? Öğrencilerin merakla beklediği bu sorunun cevabı belli oldu. Kabine toplantısı sonrası Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı paylaşımda ‘’Kavuşuyoruz! Yarın itibariyle ilkokul öğrencilerimiz, 7 Haziran Pazartesi’den itibaren ise ortaokul ve lise öğrencilerimiz için haftada iki gün yüz yüze eğitime başlıyoruz.’’ sözlerine yer verdi.

 

 


Okullar Ne Zaman Açılıyor? MEB’den Açıklama Geldi!

 

 

Haziran ayına ilişkin kademeli normalleşme takvimine ilişkin MEB’den açıklama geldi. MEB tarafından yapılan basın açıklamasına göre ‘’Ülkemiz genelinde Kovid-19 salgın tedbirleri çerçevesindeki kademeli normalleşme kapsamında, 1 Haziran Salı gününden itibaren tüm ilkokullarda ve okul bünyesindeki ana sınıflarında haftada 2 gün yüz yüze eğitime başlanacaktır. Diğer okul öncesi eğitim kurumları mevcut durumda olduğu gibi tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime devam edecektir. 

 

 

7 Haziran Pazartesi günü ise tüm ortaokul ve liselerimizde haftada 2 gün yüz yüze eğitime geçilecektir. 

 

 

Köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki okullarımızda yüz yüze eğitime 1 Haziran Salı gününden itibaren haftanın 5 günü tam zamanlı olarak başlanacaktır. 

 

 

Okullarımızdaki yüz yüze eğitimlere katılım, isteğe bağlı olup "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu"ndaki koşullar doğrultusunda gerçekleştirilecektir. 

 

 

2020-2021 eğitim öğretim yılı 2 Temmuz Cuma günü sona erecektir. 

 

 

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.’’

 

 

Haziran Ayına İlişkin Kademeli Normalleşme Takvimi Açıkladı

 

  • Haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve cumartesi günü akşam 22.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecek. Bu sınırlama hafta sonu cumartesi 22.00 ile pazartesi sabahı 05.00 arasında, yani pazar gününün tamamını da kapsayacak şekilde uygulanacak.

 

 

  • Yeme-içme yerleri 07.00-21.00 saatleri arasında belirlenen kurallara göre masaya servis yapabilecek, saat 24.00'e kadar paket servisini sürdürebilecek.Bu mekanlarda sokağa çıkma kısıtlaması olan pazar günü ise sadece paket servis hizmeti verilmeye devam edilecektir.

 

 

  • Kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, spor salonu, lunapark gibi işletmeler kurallar çerçevesinde pazar günü hariç 07.00-21.00 arasında yarından itibaren çalışabilecek.

 

 

  • Üniversitelerin 2021-2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibarıyla başlayacaktır.

 

 

  • Açık ve kapalı alanlardaki nikahlar ve nikah şeklindeki düğün törenleri, belirlenen şartlara uygun şekilde 1 Haziran'dan itibaren başlayabilecek.

 

 

  • Kamu kurumlarındaki esnek mesai uygulaması yeni bir düzenlemeye kadar devam edecektir.

 

 

  • Spor kulüpleri genel kurullarını haziranın ilk gününden itibaren, diğer kuruluşlar da ikinci yarısından itibaren gerçekleştirebileceklerdir.
    Temmuz ayında bu kısıtlama süreleri ve günleri, vaka ve vefat sayılarındaki değişime, aşılamada kat edilen mesafeye göre yeniden belirlenecektir.

 

 

  • Uzaktan eğitim süreci boyunca öğrencilerin eksiklerinin giderek arttığı bir süreci yaşadık. Bu eksiklerini gidermek isteyen öğrenciler Özel Ders Eğitmenlerini inceleyerek dilediği eğitmen ile iletişime geçebilir.  

 

 

Kaynak

 

 

http://www.meb.gov.tr/basin-aciklamasi/haber/23320/tr

 

https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/cumhurbaskani-erdogan-haziran-ayina-iliskin-kademeli-normallesme-takvimini-acikladi/2259712

 

https://www.icisleri.gov.tr/haziran-ayi-normallesme-tedbirleri-genelgesi