Geri
28 Mayıs 2021

5 Saniye Kuralı İle Erteleme Hastalığından Kurtul

Erteleme hastalığı, toplumumuzda çok sık görülen ancak çoğu insanın böyle bir hastalığının olduğundan habersiz yaşamını sürdürdüğü bir hastalıktır. Erteleme hastalığına yakalanıp yakalanmadığını anlamanın bir yolu var.

 

 

Yapman gereken bir iş var ancak biraz sonra yaparım diyerek  bu işi yapmayı sürekli erteliyor musun?  Eğer cevabın evet ise erteleme hastalığına yakalanmışsın demektir. 

 

 

Diğer Tavsiye Yazılarımızı okumayı unutmayın.

 

 

Erteleme Hastalığı Nedir?
 


Erteleme hastalığı kişinin yapması gereken işleri bahaneler üretip biraz sonra yaparım diyerek sürekli ertelemesi ile başlıyor. Bu davranışı sürekli hale getirdikçe zihin artık sürekli ertelemeye meyilli olacaktır.  İlerleyen süreçlerde  bu durum kişinin zamanında işini yapmadığı için sıkıntıya düşmesine ve aceleyle yapmasına neden olacaktır. 

 

 

Peki bu hastalıktan kurtulmanın bir çözüm yolu var mı ? Evet, erteleme hastalığından kurtulabileceğin bir çözüm var: 5 Saniye Kuralı!

 

 

5 Saniye Kuralı Nedir? 

 


Mel Robbins yapması gerekenleri ertelemeyi alışkanlık haline getirdiği bir dönemde televizyonda roket fırlatma reklamına denk gelir. Bu roketin kalkış anının hayatının dönüm noktası olacağından habersiz izlemeye başlamıştır.

 

 

Mel Robbins roket fırlatma anındaki geri sayımın onun bütün dikkatiyle bu ana odaklanmasını sağladığını fark edince bunu hayatında uygulama kararı alır. Artık yapmak istediği bir işten önce beşten geriye doğru saymaya başlar.

 

 

Yaptığı denemeler eskiden yapmayı ertelediği işlerde bile başarılı sonuçlar almasına yol açmıştır. Sonuç olarak 5 saniye kuralı Robbins’in  erteleme hastalığını yenmesine yardımcı olmuştur.

 

 

5 Saniye Kuralının Sırrı Ne?
 


 
Geriye doğru saymak beynin sadece o anda yapmak istenen işe odaklanmasını sağlıyor. Bu sayede duygularınızın size engel olmasının önüne geçiyor ve yapmak istediğiniz her işi yapmaya başlıyorsunuz. Bilimsel araştırmalarda bu kuralı destekliyor. Yapılan araştırmalar geri doğru saymanın o an yapılan odaklanmayı kolaylaştırıp duygularınızın kararınızı etkilemesinin önüne geçtiğini ortaya koymuştur.

 

 

Beşten geriye doğru saymak harekete geçmenize yardımcı olarak yapacağınız iş ertelemenizin önüne geçiyor. Erteleme hastalığından kurtulmak için 5 saniye kuralını deneyin.

 


Yaralanılan Kaynak

 

https://onedio.com/haber/ucus-takimlarinizi-hazirlayin-5-saniye-kurali-ile-dunyanizi-degistirebilirsiniz-924566