Geri
28 Nisan 2021

Uzaktan Eğitim Nasıl Verimli Olur?

Uzaktan Eğitim, özellikle ülkemizde öğretmen ve öğrencilerin alışık olmadığı ve hatta hiç bilmedikleri bir sistem. Dolayısıyla hem öğretmenler hem de öğrenciler bu sürece hazırlıksız yakalandı. 


Sınıflarda ders işlemeye alışık olan öğretmen ve öğrencilerimiz için  ilk defa deneyimledikleri bu sürece alışmakta bir hayli zorlandılar. Özellikle okullardaki derslerde bile dikkati dağılan öğrenciler için evdeki dersleri daha verimli hale getirecek ve keyif almalarını sağlayacak bazı önerilerimiz olacak. Keyifli okumalar.   

 

 

UZAKTAN EĞİTİMİ VERİMLİ HALE GETİR

 

1-Kendi Sınıfını Oluştur


Öğrencilerin okullardaki derslerde bile belirli bir dakikadan sonra dikkatleri dağılırken ev ortamında bu sürenin düşmesi çok normal. Bunun önüne geçmek için evde bazı düzenlemeler yapmak şart. İşte yapmanız gereken düzenlemeler:

  • İlk olarak ev içerisinde bir oda seçerek başla.
  • Sonrasında karanlık olmayan ve penceresi olan bir odayı seç. 
  • Ders çalışma masanı muhakkak pencereden uzak olacak şekilde yerleştir. 
  • Burada dikkat edilmesi gereken noktalardan biri ise dikkat dağıtıcı şeylerin de ortadan kaldırılmasıdır. Bu senin derslere daha kolay odaklanmanı sağlar. 
  • Seçtiğin bu odayı değiştirmemelisin çünkü bu odayı ders çalışmak için kullandıkça zaman içinde alışkanlık haline gelip orayı sınıfı gibi kabullenmeye başlayacaksın.

 

 

2-Kıyafetine Özen Göster


Okula gittiğin dönemde ne yapıyorsan şimdi de devam etmelisin. Örneğin okullar açıkken sabah uyandığında önce üstünü değiştirip sonra  kahvaltını yapıyorsan aynı rutine burada da devam etmelisin. Ayrıca derslere uykudan kalktığın kıyafetlerle katılmak yerine kendini iyi hissettirecek ve derslere odaklanmanı sağlayacak kıyafetler giyerek katılmaya özen göster.

 


3-Ders Sırasında Telefonları Kapat


Evde dikkatini dağıtacak ne kadar çok şey var değil mi? O zaman dikkatini dağıtacak ne varsa onları derslere katılacağın ve sonrasında tekrarını yapacağın odadan çıkarmalısın. Özellikle derse başladığın anda telefonunu kapatmak veya uçak moduna almak ders sırasında dikkatinin dağılmamasını sağlar. 

 

 

4-Önemli Noktaları Not Al


Derslerde öğrencileri zorlayan şeylerden birisi ise bir yandan öğretmeni dinlemek bir yandan da not tutmaktır. Öğrenciler çoğu zaman ya öğretmeni dinlerken not tutamaz ya da not tutayım derken öğretmeni dinleyemez. 


Dersleri sadece dinlemek dikkatini belli bir süre sonra dağıttığı için not tutmak derse olan dikkatini artırır bu yüzden not tutmaya özen göstermelisin. Ancak anlatılan her şeyi not almaya çalışmak yerine önemli notları not almak daha faydalı olacaktır aksi halde yetişmek için stres yaşayabilirsin.

 

 

Ülkemizde tam kapanma kararının alınmasıyla birlikte okullar yeniden kapatıldı, sınavlar ertelendi ve eğitim online olarak devam edecek. Pandemi bittikten sonra dahi yeni normal hayatta hibrit eğitim modeline geçileceği konuşuluyor. Online eğitimin hayatımızın bir parçası olacağı aşikâr olmasına karşın bu sürecin en kısa zamanda bitmesi, öğretmen ve öğrencilerin okullarına kavuşacakları günün bir an evvel gelmesi dileğiyle.

 


Uzaktan eğitime geçerken yaşanılan zorluklar sebebiyle öğrencilerin derslerde eksikleri çoğalmaya başladı. Eksiklerini kapatmak isteyen öğrenciler buraya tıklayarak eğitmenleri inceleyebilir ve ücretsiz biçimde dilediği eğitmen ile iletişime geçebilirler. 

 


Yararlanılan Kaynak: https://www.parafcard.com.tr/22783-uzaktan_egitim_nasil_daha_verimli_hale_getirilebilir